روباتیک

ربات مسیریاب ۲ سنسور

۲-sensor

در این پروژه رباتیک یک ربات مسیریاب دو سنسوره برای شما آماده کرده ایم، این ربات مسیر یاب برای کسانی که می خواهند شروع به ساخت ربات های مسیریاب را شروع کنند مناسب می باشد. در این ربات از میکروکنترلر Atmega 8 خانواده AVR استفاده شده است. این ربات به صورت عملی کامل تست شده می باشد. سنسور های استفاده شده در این ربات، مادون قرمز ۳ میلی متر می باشد. برای موتور های نیز یا می توانید مانند تصویر بالا از موتورهای گیربکس پلاستیکی استفاده نمایید و یا از مینی موتور های گیربکس فلزی استفاده نمایید. معمولا موتورهایی با تعداد دور زیر ۱۰۰ RPM برای این ربات مناسب می باشند.

برنامه نویسی این ربات با استفاده از کامپایلر بسکام انجام شده است. با توجه به اینکه این ربات جنبه آموزشی دارد نباید از این ربات زیاد انتظار طی کردن المان های سخت را در زمین داشت ولی با ان حال، به نسبت ۲ سنسور بودن ربات عملکرد خوبی دارد.

مدار این ربات در Proteus شبیه سازی شده و PCB آن در Altium Designer طراحی شده است.

نحوه سیم بندی مدار ربات به سنسور ها و موتور ها به ترتیب زیر می باشد.

مدار

مکانیک ربات را نیز می توانید به صورت زیر ببندید این نوع مکانیک ساده ترین و بهینه ترین مکانیک برای ربات های مسیریاب می باشد. فاصله ۲ سانتی متری بین دو سنسور باید رعایت سود و این فاصله به خاطر عرض چسب های برق می باشد که به عنوان خط مشکی در زمین های ربات مسیریاب استفاده می شود. موتور استفاده شده در این ربات باید ۶ ولت باشد.

MAP2

درون فایل دانلودی ، مدار کامل شماتیک ربات در پروتئوس به هماره PCB ربات که در Altium Designer طراحی شده به همراه سورس کامل برنامه نویسی ربات وجود دارد.

امیدواریم این ربات برای شروع به کارتان در ساخت ربات های مسیریاب مفید باشد، همچنین بعد از ساخت این ربات، ربات مسیریاب پیشرفته را می توانید از اینجا دریافت کنید.

خوب(41)بد(18)
همچنین ممکن است بپسندید
رباتی طراحی کنید که بدون انحراف از مسیر حرکت می‌کند
ربات مسیریاب با کنترلر PID
۶ دیدگاه
 • علیرضا
  دی ۱۰,۱۳۹۵ در ۱۲:۲۱ ب.ظ

  سلام فایل به زبان cهست

  خوب(3)بد(3)
  • admin
   دی ۱۰,۱۳۹۵ در ۱:۲۸ ب.ظ

   دوست عزیز این پروژه با بسکام می باشد. فایل را دانلود کنید فایل ها و سورس ها را مشاهده می کنید.

   خوب(4)بد(4)
 • رضا
  دی ۸,۱۳۹۵ در ۵:۰۴ ب.ظ

  منظور از L1 و L2چیست سم کاملش رو میگید

  خوب(3)بد(6)
  • admin
   دی ۸,۱۳۹۵ در ۵:۰۸ ب.ظ

   دوست عزیز LED می باشد.

   خوب(5)بد(3)
 • رضا
  دی ۵,۱۳۹۵ در ۱۱:۰۶ ب.ظ

  سلام فایل برنامه نویسی را با بسکام باید وارد کرد یا کد ورژن هم میشه

  خوب(1)بد(3)
  • admin
   دی ۵,۱۳۹۵ در ۱۱:۱۷ ب.ظ

   اگر خودتان برنامه می نویسید هیچ فرقی نمی کند دوست عزیز

   خوب(2)بد(2)

دیدگاه خود را بیان فرمائید

نام شما *
وبسایت شما *

دیدگاه شما *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>