مدارات بدون میکرو

راه اندازی آی سی ۷۴HC573

۷۴hc573

آی سی ۷۴HC573  یک هشت هسته ای لچ با هشت ورودی  مختلف می باشد. این آی سی از خانواد TTL می باشد که دارای ۸ فلیپ فلاپ D و حساس به سطح (latch) هست. آی سی ۷۴HC573 ، ۲۰ پایه دارد، که پایه ۱۰ زمین (GND) و پایه ۲۰ تغذیه (VCC) است. پایه های ۲ تا ۹ ورودی های D0 تا D7 و پایه های ۱۹ تا ۱۲ خروجی های Q0 تا Q7 می باشند. از سوی دیگر این IC  دارای دو پایه کنترلی دارد، یکی به نام LE است که همان فعال ساز لچ می باشد و پایه دیگر  OE که فعال ساز خروجی می باشند.

در این IC  تا زمانی که ورودی LE را در سطح یک نگه داریم مقادیر ورودی های D0 تا D7 در خروجی ظاهر می شوند، و هر تغییری در ورودی باعث تغییر در خروجی های Q0 تا Q7 خواهد شد. در این وضعیت اصطلاحاً می گویند آی سی شفاف است یعنی شما در خروجی ورودیهای آی سی را می‌بینید.

حال اگر پایه LE را دوباره به سطح صفر برگردانیم دیگر اطلاعات خروجی از ورودی تبعیت نمیکنند و آخرین وضعیت خود را حفظ می‌کنند. به اصطلاح در این حالت میگویند که آی ‌سی اطلاعات ورودی را لچ کرده است. آی سی ۷۴hc573 از پرکاربردترین لچ های می باشد.

 ۷۴HC573-circuit

از این ویژگی میتوان جهت گسترش پایه‌های میکروکنترلر استفاده کرد به این ترتیب که ورودی چند آی ‌سی لچ را به هم متصل کرده و به یکی از پورت های میکروکنترلر می دهیم. سپس هر یک از پایه های LE لچ ها را به یک پین میکروکنترلر اتصال می دهیم و پایه OE را جهت فعال بودن خروجی ها به صفر وصل می کنیم. حالا میکروکنترلر اطلاعات هر لچ را در پورت متصل به ورودی لچ ها قرار می دهد ولی فقط لچی اطلاعات را در خروجی خود ثبت می کند که پایه LE آن از طریق میکروکنترلر یکبار به سطح یک رفته و دوباره صفر شود و اطلاعات ذخیره شده در سایر لچ ها بدون تغییر باقی می ماند. پس عملاً با فقط یک پورت میکرو می توان چندین خروجی ۸ بیتی ایجاد کرد. از این ویژگی در جاهای مختلف از جمله ساخت تابلو روان ها می توان استفاده کرد.

از سایر کاربردهای پرطرفدار آی سی ۷۴hc573 استفاده آن در ربات مسیریاب می باشد. خروجی سنسور های مادون قرمز به ورودی ۷۴hc573 متصل می شود و ۷۴hc573 مانند یک بافر عمل کرده و به ازای مقادیر زیر ۳٫۲ ولت خروجی صفر و به ازای خروجی سنسور بالای ۳٫۲ ولت، خروجی یک تولید می کند.

تغذیه مورد نیاز این آی سی ۲ تا ۶ ولت هست، همچنین محدوده دمایی این آی سی از  ۴۰- تا ۱۲۵+ درجه سانتی گراد می باشد.

شما دوستان عزیز دیتاشیت این آی سی را می توانید از طریق اینجا دانلود نمایید.

خوب(55)بد(5)
همچنین ممکن است بپسندید
پروژه شیر آب الکترونیکی (اتوماتیک)
مدار افزایش دهنده و تثبیت کننده ولتاژ خروجی
۱ دیدگاه
  • محمدبرخورداری
    بهمن ۹,۱۳۹۵ در ۱۲:۵۲ ب.ظ

    روبوپرداز بسیار سایت با ارزش هست برام شخصا ایده هام رو برا طرح و اجرا دراین سایت کامل میکنم.سپاس فراوان

    خوب(0)بد(0)

دیدگاه خود را بیان فرمائید

نام شما *
وبسایت شما *

دیدگاه شما *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>