اخبار روباتیک

معرفی ربات شگفت‌انگیز NAO

nao

NAO یک ربات انسان نما به ارتفاع ۵۸ سانتی متر- کوچک ، بامزه و گرد- است. NAO به عنوان یک هم خانه جایگزین شده است. قابلیت حرکت، تشخیص انسان، شنیدن و حتی گفتکو با انسان را دارد.

از زمان تولید اولیه (تولد NAO)  در سال ۲۰۰۶ تا کنون مرتبا در حال تحول بوده تا جذابتر، پیچیده تر، فهیم ترو دوست داشتنی تر شود. تا در مدت کوتاهی به یک دوست تبدیل شود.

سازنده NAO ، دبران (Aldebran) او را به عنوان یک همدم واقعی ساخت. یک موجود کوچک است و کمک میکند تا شرایط انسان بهتر شود. ساختار انسان نما و کاملا تعاملی ای که دارد او را دوست داشتنی کرده است.

NAO یک شخصیت کوچک است که ترکیب سخت افزاری و نرم افزاری منحصر به فردی دارد. او شامل سنسورها، موتورها و نرم افزار مبتنی بر NAOqi (نرم افزار اختصاصی سیستم عملیاتی) است. خاصیت شگفت انگیز بودن NAO به خاطر برنامه ریزی و جان بخشی اوست.

کتابخانه حرکات او درابزارهای شبیه سازی و مانند Choregaphe و سایر نرم افزارهای پیشرفته برنامه ریزی موجود است.

در این نرم افزارها می توان رفتارها را جزیی تر تعریف کرد ویا به داده های سنسورها دسترسی داشت و کنترل ربات را به دست گرفت.

nao1

مشخصات NAO :

۲۵ درجه آزادی برای تحرک

شبکه سنسورها شامل :

۲ دوربین برای دیدن اطراف

۹ سنسورهای تماسی برای تشخیص تماس با انسان

فاصله یاب سونار

۴ میکروفون جهت داربرای شنوایی بهتر

دو سنسور IR

یک برد اینرسی

۸ سنسور فشار

ابزارهای ارتباطی مختلف شامل :

سنکرون ساز صدا

LED

۲ اسپیکر

یک cpu واقع در سر ربات با مشخصات Intel ATOM 1.6Ghz که  راه اندازهسته لینوکس است و از NAOqi پشتیبانی میکند.

یک cpu هم بدنه.

باتری با توان ۴۸٫۶ وات-ساعت ساخت شرکت NAO با مدت زمان ۱٫۵ ساعت یا بیشتر( بسته به میزان مصرف).

nao2

مدل راه رفتن NAO با پیروی از یک مدل ساده دینامیکی است ( پاندول معکوس خطی ) و برنامه پذیری چهارجانبه، تعادل کامل او به جهت این است که از سنسورهای مفاصل همزمان فیدبک گرفته می شود. این روش راه رفتن کاملا تعادلی و مستحکم و بدون لرزش را موجب می شود. و بدنه دربین صفحات پهلویی وروبه جلو در نوسان است . تقریبا روی تمام سطوح قادر به راه رفتن است؛ از قبیل : فرش، سرامیک و چوب.

مدل حرکات بدن NAO بر پایه سینماتیک معکوس تعمیم یافته است. که از دستگاه مختصات دکارتی، کنترل مفصل، تعادل، افزایشی، و اولویت وظیفه است. بنابراین اگر شما از NAO بخواهید که دستش را دراز کند، او کمی  زانویش را خم می کند زیرا بازوها و مفاصل پای او در یک محاسبه اند.

منبع: aldebaran

خوب(46)بد(4)
همچنین ممکن است بپسندید
Fleye پهپادی امن و بی نیاز از هدایت شدن توسط انسان
ساخت رباتی با قابلیت پرش بر روی سطح آب
۲ دیدگاه

دیدگاه خود را بیان فرمائید

نام شما *
وبسایت شما *

دیدگاه شما *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>