میکروکنترلر AVR

راه اندازی سنسور فشار ST09

ST09
در این پروژه سنسور فشار ST09 با میکروکنترلر AVR و با استفاده از کامپایلر بیسکام راه اندازی شده است.
میکروکنترلر استفاده شده در این پروژه ATmega8 می باشد. و با استفاده از سنسور فشار استفاده شده در این پروژه می توان تا 10 بار را راه اندازی کرد.
مشخصات سنسور فشار ST09 از قرار زیر است:
. اندازه گیری فشار تا 10 بار
. جریان خروجی از 4 میلی آمپر تا 20 میلی آمپر
. تغذیه سنسور از 9 ولت تا 30 ولت
خروجی این سنسور از طریق دو الکترود قابل دسترسی است. خروجی این سنسور در حالت بدون فشار یعنی در صفر بار، 4 میلی آمپر می باشد. و با افزایش فشار جریان خروجی نیز متناسب با آن تغییر می کند. خروجی این سنسور تحت فشار 10 بار 20 میلی آمپر می باشد. برای راه اندازی این سنسور نیاز به ADC ( مبدل آنالوگ به دیجیتال ) داریم. ولی خروجی این سنسور ولتاژ نیست بلکه خروجی آن جریان می باشد. برای تبدیل جریان به ولتاژ نیاز به یک مقاومت داریم.
مقاومت مطابق شکل زیر به سنسور متصل می شود.
3
ولتاژ دوسر این مقاومت متناسب با جریان عبوری تغییر خواهد کرد. پس با اندازه گیری ولتاژ دو سر مقاومت می توان از جریان سنسور مطلع شد.
برای اندازه گیری ولتاژ می توان از ADC داخلی میکروکنترلر استفاده کرد. در این پروژه ما AVCC میکروکنترلر AVR را به عنوان مرجع ADC پیکره بندی میکنیم. ولتاژ این مرجع 5 ولت می باشد. و این به این معنا است که بیشترین ولتاژی را که می توان اندازه گرفت 5 ولت است. پس مقدار مقاومت متصل شده به سنسور فشار باید به اندازه ای انتخاب شود که در حالتی که بیشترین جریانی از آن می گذرد ولتاژ دو سر آن از 5 ولت بیشتر نشود.
مقدار این مقاومت از رابطه زیر بدست می آید:
R=V/I=5V/0.02A=250Ω
ولتاژ دو سر مقاومت برای مقاومت 250 اهم زمانی که جریان 20mA از آن عبور می کند 5 ولت خواهد بود. و در حالت بی بار که جریان 4mA از آن عبور میکند ولتاز 1 ولت می باشد.
در صورتی که بخواهید از مرجع داخلی میکروکنترلر که مقدار آن 2.56 ولت می باشد برای مرجع ADC استفاده کنید مقدار این مقاومت باید 128 اهم باشد:
R=2.56V/0.02A=128Ω
شماتیک این پروژه از قرار زیر است:
mega8_st09
برنامه این پروژه به زبان بیسیک و با کامپایلر بیسکام تهیه شده است. که آن را به راحتی می توانید برای کامپایلر های دیگر تغییر دهید.
برای نمایش مقدار اندازه گیری از دستور Print استفاده شده است. این دستور از واحد UART میکروکنترلر استفاده می کند و خروجی آن از طریق پایه TX میکروکنترلر قابل دسترسی است.

images روشن کردن 33 LED با برق 220 ولت

خوب(3)بد(3)
همچنین ممکن است بپسندید
طراحی درایور موتور برای ربات
نمایش ساعت فارسی بر روی تابلو روان

دیدگاه خود را بیان فرمائید

نام شما *
وبسایت شما *

دیدگاه شما *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>