میکروکنترلر AVR

آموزش اتصال دات ماتریس به میکروکنترلر

DOT-Matrix

حتما شما هم با ماتریس های LED آشنا هستید. در واقع ماتریس های LED آرایه ای از LED ها هستند که مطابق شکل ادامه نوشته به هم وصل شده اند .که بیشتر برای نمایش اعداد و حروف روی آنها استفاده می شود. در اینجا ما می خواهیم هم با ساختار آنها آشنا بشویم و هم روش اتصال آن به میکروکنترلر را یاد بگیریم.

در ابتدا به شکل زیر خوب دقت کنید که چگونه آرایه ای از LED ها به هم وصل شدن . و چگونه با اعمال ولتاژ می توان هر یک از این ال ای دی ها را روشن کرد ؟ خب اگر بخواهیم چندتا از ال ای دی را در یک ستون روشن کنیم چه کار کنیم ؟ یا اگر بخواهیم فقط چندتا از ال ای دی های یک ردیف روشن بشن باید چیکار کنیم؟

led_matrix_7-5

خب ما در شکل بالا ۷ ردیف و ۵ ستون داریم که همانطور که می بینیم در هر ردیف آند همه ال ای دی ها به هم وصل هستن و در هر ستون ها هم کاتد ها بهم وصل هستن این روش سیم کشی قطعات که در ال ای دی ها و کی پدها استفاده می شود را اتصال ماتریسی گویند. خب ما اگر الان به R1 ولتاژ ۳ ولت(متناسب با ولتاژ کار ال ای دی ها) اعمال کنیم و C1 را به زمین وصل کنیم LED بالا سمت چپ روشن خواهد شد . خب اگر الان C1,C2,C3,C4,C5 را به زمین وصل کنیم کل ال ای دی های ردیف بالا روشن خواهد شد …. و برعکس این موضوع برای ستون ها هم صادق است یعنی اگر به ستون اول را به زمین وصل کنیم و به R1تاR7 ولتاژ ۳ولت اعمال کنیم کل ستون یک روشن خواهد شد . پس تا الان بطور کلی با نحوه روشن شدن ال ای دی ها آشنا شدیم خب اگر بخواهیم روی ماتریس حرف C انگلیسی را بنویسیم چیکار باید انجام دهیم . برای درک این موضوع اول به شکل زیر با دقت نگاه کنید:

matrix_C_7_5

نحوه نوشتن روی ماتریس

در ابتدا باید بدانیم که برای اینکه مثلا حرف C روی ماتریس نمایش داده شود کدام یک از خانه های ماتریس باید روشن بشوند.بعد از این ما LED های هر ستون را جدا می کنیم . یعنی در ستون اول کدام یک از LED ها روشن هستند و کدام یک از LED ها خاموش هستند ! فکر کنم تا الان بیشتر تکنیک نوشتن حرف روی ماتریس را متوجه شده اید . خب اگر ما با سرعت زیاد به نحوی که چشم انسان نتواند تشخیص دهد روشن و خاموش کنیم توانسته ایم حرف C را روی ماتریس نمایش دهیم .

Step 1: In Raw = ۰۱۱۱۱۱۰

In Column= ۰۱۱۱۱

Step 2: In Raw = ۱۰۰۰۰۰۱

In Column= ۱۰۱۱۱

Step 3: In Raw = ۱۰۰۰۰۰۱

In Column= ۱۱۰۱۱

Step 4: In Raw = ۱۰۰۰۰۰۱

In Column= ۱۱۱۰۱

Step 5: In Raw = ۰۱۰۰۰۱۰

In Column= ۱۱۱۱۰

خب با اجرای سریع الگوریتم بالا حرف C روی ماتریس نشان داده می شود.

خوب(33)بد(12)
همچنین ممکن است بپسندید
طراحی درایور موتور برای ربات
نمایش ساعت فارسی بر روی تابلو روان
۳ دیدگاه
 • mohammad
  تیر ۳۱,۱۳۹۶ در ۹:۱۳ ب.ظ

  با سلام .پروژه من ساخت تابلو روان با کوچکترین ابعاده. برای نمایش یک یا چند کلمه روی دات ماتریس ۸*۸ چکار کنیم؟

  خوب(4)بد(0)
 • اشکان
  اردیبهشت ۱۵,۱۳۹۴ در ۷:۳۰ ب.ظ

  ممنون.مفید و کاربردی

  خوب(0)بد(1)
 • علی
  بهمن ۲۷,۱۳۹۳ در ۹:۵۰ ب.ظ

  دمت گردم.

  خوب(1)بد(1)

دیدگاه خود را بیان فرمائید

نام شما *
وبسایت شما *

دیدگاه شما *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>