میکروکنترلر AVR

پروژه نورسنج با AVR

p22

در این پروژه با استفاده از یک فتوسل وتقسیم ولتاژ آن با یک مقاومت ۱۰ کیلو اهم و استفاده از ADC میکرو یک نور سنج طراحی شده است.در فایل پروژه سورس بسکام و پروتیوس قرار داده شده است. هرگاه روشنایی چشمه نوری قوی باشد فوتوسل های نیم رسانا می توانند نیروی محرکه الکتریکی با (تا 1v) و جریان زیادی تولید کند. بازده بهترین فوتوسل ها از 20 % تجاوز می کند. به این دلیل ، حالا می توان از فوتوسل ها به عنوان چشمه های الکتریکی به قدر کافی موثر نام برد.
لامپ فتوسل
لامپ فتوسل (Photocell) داراى عملکرد رانده شدن الکترون‌ها از اتم توسط فوتون‌ها نور است. ولى اين تئورى قبل از اينکه پلانک و اينشتاين زمينه نظرى آن را به‌وجود آورند شناخته شده بود. نخستين بار هرتز در سال ۱۸۸۷ کشف کرد که براثر تابش نور، الکترون‌ها از فلزات قليائى با بار منفى مانند سديم و پتاسيم گسيليده مى‌شوند. برپايه اين کشف لامپ فتوسل در ۱۹۰۵ توسط آلستر و گاتبل در آلمان ساخته شد، ولى اين سلول‌هاى نورابرق اوليه از نظر حساسيت، و از حيث عمل نامطمئن بودند، و تا حدود سال ۱۹۴۰ به‌صورت آزمايشگاهى باقى ماندند. پژوهش‌هاى صنعتى درباره تلويزيون و پيدايش فيلم‌هاى ناطق در سال‌هاى ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ منجر به اصلاحات بزرگى در وسايل نورابرقى شد، . آنها را مانند لامپ پرتوکاتودى به يکى از وسايل مورد استفاده روزانه و نيز به وسايل علمى بسيار مؤثر تبديل کرد.
طرز کار:
کلید فتوسل بدین صورت است که وقتی روز است، فتوسل ولتاژی را تولید می کند که این ولتاژ تولیدی به رله ای فرمان می دهد که مدار روشنایی معابررا قطع کند. با تاریک شدن هوا چون نوری وجود ندارد، فتوسل دیگر ولتاژی تولید نمی کند و جریانی به رله نمی رسد که دستور قطع لامپ های معابر را بدهد، در نتیجه لامپ های معابر روشن می شود. لازم به تذکر است که فتوسل را در مراکز برق نصب می کنند و همراه آن یک تقویت کننده وجود دارد که تغییرات در اثر نور تقویت می کند و رله بکار می اندازد.از فتوسل معمولا برای خاموش و یا روشن کردن اتوماتیک لامپهای معابر، باغهای بزرگ ، حیاط ویلاها و غیره استفاده می شود.
فتوسل:
فتوسل جهت روشن نمودن لامپ ها بصورت اتوماتیک در هنگام غروب و خاموش نمودن آن ها در زمان طلوع خورشید می باشد که می تواند برای مصارف صنعتی در کارخانجات و یا مصارف خانگی از قبیل لامپ های حیاط ، پارکینگ و … به کار برده شود که این امر باعث صرفه جویی در مصرف برق و همچنین افزایش عمر مفید لامپ ها می گردد .
فتوسل تایمردار:
فتوسل تایمر دار همراه با یک چشم مجزا (که چشم آن در جهت نصب در فضای بیرون است) برای روشن شدن لامپ ها بصورت اتوماتیک در هنگام غروب و خاموش شدن آن ها پس از طی زمان تنظیم شده می باشد . این دستگاه دارای یک حالت قطع و وصل مکرر تا طلوع خورشید نیز می باشد . از فتوسل تایمر دار می توان برای مواردی که نیاز به روشن بودن آن ها تا طلوع نمی باشد (مانند تابلوی فروشگاهها و …) استفاده کرد .
سوپر فتوسل:
سوپر فتوسل مزیت هایی از قبیل قرار نداشتن مدار الکترونیکی فتوسل در معرض تابش مستقیم نور خورشید و بارش برف و باران و … ، همچنین محافظت تمامی خروجی های فتوسل ( لامپها و مدارات روشنایی ) در برابر نوسانات برق شهر و مشکلات برق شبکه را نسبت به فتوسل های معمولی دارد . در سوپر فتوسل حساسیت نسبت به روشنایی نیز قابل تنظیم است .

images 300x76 راه اندازی SMT160 با Bascom AVR

خوب(10)بد(1)
همچنین ممکن است بپسندید
طراحی درایور موتور برای ربات
نمایش ساعت فارسی بر روی تابلو روان
۱ دیدگاه
  • بهمن ۸,۱۳۹۴ در ۱۱:۰۴ ب.ظ

    سلام برنامه پروژه را اگر میشه تو سایت قرار بدهید

    خوب(0)بد(0)

دیدگاه خود را بیان فرمائید

نام شما *
وبسایت شما *

دیدگاه شما *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>