اخبار روباتیک

ربات MOS/UAV برای تعقیب و ردیابی اشیای زیردریایی

MOS-UAV-robot

وسیله­ ای که در تصویر اصلی این مطلب در بالا می ­بینید که در دسته­ دستگاه­ های ROV (وسیله­ اپراتور از راه دور) معرفی می شود، درواقع نیازی به اپراتور ندارد. این دستگاه توسط گروهی ژاپنی در دانشگاه اوکایاما ساخته شده و دارای نام MOS/AUV (مخفف عبارات پیش به سوی بررسی/دستگاه زیرآبی خودکار) می­ باشد و می ­تواند راه خود را در زیر دریا یا دریاچه پیدا کرده، وظایف مختلفی را به عهده گرفته و آنها را انجام دهد.

این وسیله­ آبی مسیر خود را استفاده از یک سیستم تشخیص ترکیب شده از دید کامپیوتری سه بعدی برجسته ­بینی با تکنولوژی معمولی سونار، پیدا می ­کند. بر اساس گفته­ های مامورا مینامی، استاد دانشگاه اوکایاما، این ترکیب به دستگاه مورد نظر امکان ردیابی و یافتن اشیای زیر آب را با دقت 5 میلی­متری می­ دهد، اگرچه وی امیدوار است بتوانند این دقت را به 0.5 میلی ­متر کاهش دهند. ربات MOS/UAV حتی قادر به تعقیب اشیای متحرک با سرعت 10 میلی­متر/ثانیه است.

انتظار می ­رود این دستگاه نهایتا در کاربردهایی مانند حذف مواد رادیواکتیو از مکان­ های زیر آب، کاوش و بررسی کانی­ ها و مواد معدنی، نگهداری از کابل ­­های ارتباطی و نظارت محیطی مورد استفاده قرار گیرند. سیستم MOS همچنین می ­تواند در فضاپیماها بکار رود.

تا به حال در تست­ های انجام گرفته در محیط استخر، دستگاه مورد نظر توانسته اهداف با عرض 7 سانتی ­متر شبیه ­ساز اشیای زیرزمینی را مکان­ یابی و پیدا کند. این ربات چنین کاری را با پیگیری نشان­ های القای اپتیکال موجود بر روی هدف انجام داده و سپس از الگوریتم ­هایی برای تطابق این نشان­ ها با نقاط روی مدل­ های کامپیوتری سه­ بعدی از هدف استفاده می­ کند.

لازم به ذکر است که مدل­ های با کاربرد واقعی از این ربات هنوز توسط کمپانی سازنده ساخته نشده است.

خوب(10)بد(6)
همچنین ممکن است بپسندید
Fleye پهپادی امن و بی نیاز از هدایت شدن توسط انسان
معرفی ربات شگفت‌انگیز NAO

دیدگاه خود را بیان فرمائید

نام شما *
وبسایت شما *

دیدگاه شما *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>