اخبار روباتیک

Pepper ربات شخصی قادر به درک احساسات

pepper-robot

یکی از دلایل کنار هم زندگی کردن بشر، توانایی آنها در درک احساسات یکدیگر است. اگر قرار باشد که ربات‌ها نیز به اعضای خانواده‌های ما بپیوندند، باید نحوه‌ی کنار آمدن با احساسات دیگران را یاد بگیرند. Pepper یک ربات نیمه انسان‌نما است که به همین منظور طراحی شده و دارای توانایی اندازه‌گیری احساسات انسان و تغییر رفتار خود بر اساس احساسات اندازه‌گیری شده‌ی وی است.

Pepper تحت یک پروژه‌ی مشترک توسط SoftBank Mobile و Aldebaran Robotics SAS (کمپانی ساخت ربات‌های NAO و NAO Next Gen) توسعه یافته است. این ربات که ظاهری شبیه به یک کاراکتر انیمیشنی پلاستیکی دارد، دارای ارتفاع 121 سانتی‌متر و وزن 28 کیلوگرم می‌باشد. به عنوان یک ربات قابل استفاده در محیط‌های بسته و خانگی است، Pepper با سرعت سه کیلومتر/ساعت حرکت کرده و مفاصل آن نیز به گونه‌ای طراحی شده که اجازه‌ی حرکت آهسته و برقراری ارتباط خوب با اعضای خانواده را در یک حالت طبیعی می‌دهد.

جهت کمک به برقراری تعامل خوب با فضای اطراف، Pepper مجهز به مجموعه‌ای از سنسورهایی مانند چهار میکروفون، یک جفت دوربین ویدئویی رنگی، سنسور سه‌بعدی، سنسورهای لمسی، سنسورهای ضربه، لیزرها، سونار و ژایروسکوپ در قسمت‌های سر، بازوها و پاهای خود شده است. این ربات همچنین قادر به تشخیص صدا بوده و دارای یک نمایشگر لمسی 10.1 اینچ بر روی سینه‌ی خود است، یک ماژول وای-فای داخلی نیز به متصل نگه داشتن این ربات به اینترنت کمک می‌کند.

pepper-robot-2طبق اظهارات SoftBank Mobile، ربات Pepper قادر به انجام کارهای جالب و خنده‌دار، رقص و تعدادی فعالیت مفرحانه به لطف توسعه‌ی نرم‌افزاری صورت گرفته توسط آزمایشگاه رباتیک Yoshimoto است. این ربات می‌تواند به مدت دوازده ساعت با باتری لیتیوم-یون خود اقدام به فعالیت نماید و همچنین دارای قابلیت‌های تعادل خودکار در کنار ویژگی‌های اجتناب از برخورد و امنیتی می‌باشد.

pepper-robot-4Pepper به منظور مطالعه‌ی اتفاقات در جریان و نمایش واکنش مناسب بر اساس الگوریتم‌ها و اطلاعات اختصاصی خود، برنامه‌نویسی شده است. SoftBank Mobile چنین بیان کرده که این ربات قادر به تشخیص احساسات با سنجش حالت و تن صدای فرد خواهد بود و سپس می‌تواند بر اساس نوع احساسات فرد مقابل، به تنظیم رفتار خود اقدام کند. علاوه بر این، طبق ادعای کمپانی در زمان عرضه‌ی تجاری، این ربات همچنین مجهز به قابلیت یادگیری از طریق تجربه خواهد شد.Pepper می‌تواند برنامه‌هایی را که به قابلیت‌های آن اجازه‌ی گسترش می‌دهند، استفاده نماید.

pepper-robot-3Pepper در حال حاضر در ژاپن و در فروشگاه‌های SoftBank Omotesando و SoftBank Ginza در حال نمایش است و در این مکان‌ها بازدیدکنندگان امکان صحبت و برقراری ارتباط را با آن دارند، همچنین SoftBank Mobile قصد نمایش Pepper را در سایر فروشگاه‌های این کشور در آینده‌ای نزدیک دارد. در ماه سپتامبر، این کمپانی به انتشار کیت توسعه‌ی Aldebaran جهت کمک به کمپانی‌های ثانویه در ایجاد برنامه‌های جدید در جهت کمک به توسعه‌ی Pepper اقدام خواهد کرد.

Pepper از فوریه‌ی 2015 با قیمت 1900 دلار در ژاپن به فروش خواهد رسید.

pepper-robot-5

خوب(3)بد(0)
همچنین ممکن است بپسندید
Fleye پهپادی امن و بی نیاز از هدایت شدن توسط انسان
معرفی ربات شگفت‌انگیز NAO

دیدگاه خود را بیان فرمائید

نام شما *
وبسایت شما *

دیدگاه شما *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>