اخبار روباتیک

ربات لاک‌پشت دریایی با قابلیت شارژ باتری‌های خود

self-charging-sea-turtle-robotلاک‌پشت‌های دریایی شاید بر روی خشکی کند و آهسته باشند، اما در درون آب به موجوداتی سریع و بسیار متحرک تبدیل می‌شوند، عواملی که در ساخت یک ربات دریایی به شدت مدنظر است. علاوه بر این، لاک همسنگ رباتیکی یک لاک‌پشت می‌تواند جایگاه خوبی برای قرار دادن تجهیزات الکترونیکی و باتری‌ها باشد. از این رو جای تعجب نیست که مجموعه‌های ETH Zurich و ARROWS project هر دو اخیرا ربات‌های لاک‌پشتی خود را ساخته‌اند.

اکنون دانشگاه ملی سنگاپور هم وارد این زمینه شده و رباتی را ایجاد کرده که قادر به شارژ باتری‌های خود در درون دریا است.

این ربات لاک‌پشتی توسط گروهی به سرپرستی پروفسور پاندا که پیش از این ماهی‌های رباتیکی در انواع متفاوت را ساخته بود، در حال توسعه قرار دارد.

self-charging-sea-turtle-robot-1

این ربات درست مانند یک لاک‌پشت واقعی شنا کرده و به اجرا چرخش‌های سریع می‌پردازد و این کار را با استفاده از مامتیورهای پدال انتخابی که در باله‌های شنای جلو و عقب آن وجود دارند، انجام می‌‌دهد. این شکل از حرکت همچنین به این ربات امکان شیرجه رفتن و بالا آمدن را بدون از دست دادن تعادل، می‌دهد. به دلیل عدم نیاز این ربات به مخازن یا پمپ‌های تعادلی، در ابعاد کوچک‌تری ساخته شده و همچنین دارای وزن کمتر و بهره‌وری بهتر است.

به منظور عدم ایجاد محدودیت در عمر باتری، این ربات می‌تواند بسته باتری خود را با استفاده از پانل‌های خورشیدی شارژ کند. محققان گفته‌اند که این ربات همچنین می‌تواند نیروی مورد نیاز شارژ باتری را با قرار گرفتن در یک نقطه در زیر دریا و سپس جمع‌آوری انرژی جریان‌های زیرآبی، بدست آورد.

چنین سیستمی پیش از این هم در ربات کروی توسعه داده شده توسط همین گروه به کار گرفته شده بود، ربات فوق در یک مکان عبور آب قرار گرفته تا پره‌های روتور داخلی آن شروع به چرخش کنند که این پره‌ها هم به یک ژنراتور دینامی متصل بودند.

پاندا اشاره کرده که ربات لاک‌پشتی می‌تواند در مواردی مانند مراقبت، شناسایی خطرات، و نظارت بر کیفیت آب به کار رود. این ربات می‌تواند به طور خودکار عمل کرده، اگرچه امکان ارتباط آن با مجموعه‌ای دیگر از ربات‌ها و در نتیجه یک همکاری رباتیکی نیز وجود دارد.

خوب(7)بد(1)
همچنین ممکن است بپسندید
Fleye پهپادی امن و بی نیاز از هدایت شدن توسط انسان
معرفی ربات شگفت‌انگیز NAO

دیدگاه خود را بیان فرمائید

نام شما *
وبسایت شما *

دیدگاه شما *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>