میکروکنترلر AVR

ارسال دما با HMTR

DS18B20_HMTR1

پروژه ارسال دما باماژول HMTR با استفاده از سنسور فرستنده و گیرنده HMTR یک داده که از دماسنج دریافت شده است به میکروی دوم ارسال و بر روی LCD نمایش داده میشود.

جهت پردازش اطلاعات در فرستنده و گیرنده ،از آی سی AVR به شماره ATMEGA8 و زبان برنامه نویس آن بیسیک است و از نرم افزار بسکام جهت نوشتن برنامه آن استفاده شده است. امروزه ماژول های بیسیم مختلف وجود دارد که برد ارسالی اطلاعات در ان ها از ۵۰ متر تا چندین کیلومتر متغیر میباشد و ماژول HMTR در گروه برد ۵۰۰ متر قرار گرفته است که در فاصله وکیفیت ارسال اطلاعات ، بسته به شرایط مدار و کیفیت برد ان متفاوت بوده و حداقل برد ان ۹۰ متر در فضای ازاد میباشد.برای اطلاعات بیشتر میتوانید به پروژه تله مانیتوریگ دما با ماژولهای hm-r,hm-t مراجعه نمایید.

توجه:اگر انتن بر روی ماژول نباشد هیچ اطلاعاتی ارسال و دریافت نمیشود.

نکته مهم: در ای سی avr فرستنده و گیرنده از کریستال داخلی 4 مگاهرتز جهت نوسان سازی استفاده شده است که باید در فیوز بیت میکرو ان را تنظیم نمایید.

نکته:در هنگام خرید ماژول ها دقت فرمایید که فرکانس کاری دو ماژول یکی باشد که این فرکانس ها در پشت ماژول نوشته شده است و انتن ماژول ها هم باید متناسب با فرکانس ماژول ها خریداری شود.

نکات ضروروی در کار با ماژول HM-TR:

 • در حال ارسال ال ئي دي قرمز روشن ميشود.

 • در حال دريافت ال ئي دي سبز روشن ميشود.

 • ماژول نياز به تنظيم ندارد.

 • در حال عادي پايه enable به مثبت و config به زمين باشد.

 • دقت کنید txd ميکرو به rxd ماژول و rxd ميکرو به txd ماژول وصل باشد.

 • اين ماژول ها در دو نوع ttl و rs232 مي باشند. نوع ttl را به ميکرو و نوع rs232 را به pc وصل کن.

 • روش شناسايي اين دو نوع از هم : مدل rs232 داراي يک آي سي 16 پايه اس ام دي مي باشد که نوع ttl اين آي سي را ندارد.

 • هر دو ماژول در يک فرکانس و آنتن آنها هم در فرکانس خود ماژول باشد.

 • بهتر است از کريستال خارجي با فرکانس 11.059200 مگا هرتز استفاده کني.

در مدلهایی که به شکل زیر هستن و یه آیسی 16 پایه max232 روی اونها نصب شده برای اتصال به میکرو به آیسی max232 نیاز دارید ولی برای اتصال به کامپیوتر دیگه آیسی max نیازی نیست چون سطوح ولتاژِ در این مدل مخصوص کامپیوتر طراحی شده و شما برای اتصال به میکرو باید یه آیسی max استفاده کنید تا به حالت عادی برگرده:

RF-Application-Transceiver-Module-HM-TR--300x300

اما در مدل دیگر که ttl میباشد هیچ تفاوتی با نمونه بالا ندارد و فقط  آی سی max232 حذف شده و به دیتا به صورت TTL تبادل میشود که در این صورت براحتی میتوان به صورت مستقیم به میکرو وصل کرد ولی برای اتصال به کامپیوتر به max نیاز است:

HMTRTTL-300x203

 البته برای تبدیل به TTl در مدل اول که آیسی rs232 دارد لزومی ندارد یک مدار max232 اضافه کنید و فقط کافی است که پایه هایی که در عکس مشخص است را به طور افقی به هم لحیم کنید:

hmtr-232-ttl-300x203

نکته بسیار مهم:

حتماً فرکانس هر دو مدار را بر روی 8 مگاهرتز یا بالاتر تنظیم کنید زیرا در فایل پیوست شده 4 مگا هرتز بوده و باید به 8 تغییر داده شده و از نو با استفاده از بسکام کامپایل نمایید.ابته اگر از کریستال خارجی  با فرکانس 11.059200 مگا هرتز استفاده نمایید عملکرد بهتری خواهد داشت.برای تغییر فرکانس باید فیوز بیتها را تغییر دهید.

تصویر پروژه:

2013-11-08 13.09.46

2013-11-08 13.09.04

دانلود سورس کامل پروژه به همراه شبیه سازی و مدارات:

images 300x76 پروژه ضخامت سنج با سنسور مافوق صوت

خوب(12)بد(0)
همچنین ممکن است بپسندید
طراحی درایور موتور برای ربات
نمایش ساعت فارسی بر روی تابلو روان
۲ دیدگاه
 • محمد
  شهریور ۱۵,۱۳۹۳ در ۶:۳۷ ب.ظ

  سلام ممکنه شمارتون رو برام ایمیل کنین؟

  خوب(1)بد(0)
  • admin
   شهریور ۱۶,۱۳۹۳ در ۸:۵۳ ب.ظ

   در ستون سمت راست، شمارهوجود دارد. با تشکر
   09145311131

   خوب(1)بد(0)

دیدگاه خود را بیان فرمائید

نام شما *
وبسایت شما *

دیدگاه شما *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>