روباتیک میکروکنترلر AVR

روبات جارو برقی با سنسور مافوق صوت (ربات مین یاب)

zir-robat4

این ربات که با استفاده از سنسور های آلتراسونیک (مافوق صوت) کار می کند هم می تواند به عنوان ربات جاروبرقی هم به عنوان ربات مین یاب اتوماتیک مورد استفاده قرار گیرد.

روبات جارو برقي داراي چند حالت حركتي است :

1. بدون مسير در حالت بدون مسير روبات داراي دو سنسور براي محاسبه ي مسير طي شده است تا روبات دو بار يك مكان را جاروب ننمايد اين حالت براي مسير هاي كوتاه است و مكانهايي كه مسير مشخصي را ندارند يا براي هنگامي كه روبات مسير را گم ميكند بسيار به كار مي ايد .سنسور به كار رفته يك شمارنده است كه از روي اسكرول موس جدا شده و بر روي چرخها نصب شده است .

2. با مسير مشخص شده با بررسي هاي انجام شده مشخص شد روبات بدون مسير، هرگز مسيرمستقيم را طي نميكند و خطا هاي موجود در ساختار مكانيكي و الكترونيكي باعث ميشود روبات كج حركت كند مگر اين كه از پردازش تصوير استفده كنيم تا روبات مسير مستقيم را طي نمايد يا اين كه از يك نشانه براي مسير استفاده كرد.در روباتهاي جاروبرقي كه اكنون در بازار موجود ميباشند نشانه گذاري در مسير الزامي است يعني يك سري وسايل همراه روبات ارائه ميگردد تا نشانه گذاري در مسير توسط خود ما انجام شود و روبات در آن مسيرهاي مشخص كار انجام ميدهد. نشانه هاي ميتوانند به چندين روش اجرا شوند:

 • روش خطوط رنگي در اين روش يك سري خطوط رنگي در مسير قرار ميدهيم و روباط اين خطوط را دنبال ميكند ولي اشكال اين كار اين است كه خطوط قابل ديد است و شايد در برخي مكانها امكان خط كشي نباشد.

 • روش الكترو مغناصيسي پالسهاي كد شده در مسير روبات را راهنمايي ميكنند .اين پالسها بسيار خوب عمل ميكنند ولي نياز به تغذيه دارند و مصرف برق را بالا ميبرند.

 • پردازش تصوير اين روش مناسبترين روش است ولي نياز به پردازنده هاي قوي مبباشد و هزينه ي روبات را بالا ميبرد . از بين روشهاي بالا ما خصوط رنگي را انتخاب كريدم تا روبات مانند يك روبات مسير ياب خطوط را دنبال كند و در طول مسير محيط را جاروب نمايد.

سنسورهای این روبات به شکل زیر قرار داده شده اند:

zir-robat

سنسور جلو مافوق صوت و سنسورهایی برای تشخیص مانع در سمت چپ و راست مادون قرمز هستند.علاوه بر این سنسورهایی برای پیدا کردن مسیر و تشخیص شیع زیر روبات مادون قرمز هستند.

zir-robat3

zir-robat2

نکته: دوستانی که نایز به ساخت عملی پروژه ربات مین یاب اتوماتیک یا دستی را دارند از طریق صفحه سفارش پروژه با ما در ارتباط باشند.

images 300x76 شمارنده ساده با میکروکنترلر pic 16f84

خوب(4)بد(2)
همچنین ممکن است بپسندید
طراحی درایور موتور برای ربات
رباتی طراحی کنید که بدون انحراف از مسیر حرکت می‌کند
۱ دیدگاه
 • srv
  بهمن ۱۷,۱۳۹۲ در ۸:۵۹ ق.ظ

  با سلام خدمت شما
  سایت خیلی خوب و پرمحتوایی دارید.اگر مایل به تبادل لینک هستید به سایت ما سری بزنید و به ما خبر دهید.باعث افتخار ماست بتوانیم سایتهای هم موضوع خود را لینک کنیم و حامی و مبلغ ان ها باشیم.
  باتشکر از شما
  srv
  =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
  www.robotic-technology.ir
  =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

  خوب(1)بد(0)

دیدگاه خود را بیان فرمائید

نام شما *
وبسایت شما *

دیدگاه شما *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>